Jantar Ustka

Trener:
Mirosław Iwan
WWW:

Historia MKS-u Jantar sięga roku 1946, kiedy to mecze piłki nożnej przyjmują formę rozgrywek pomiędzy ludnością Ustki a drużynami złożonymi z żołnierzy stacjonującej w mieście Armii Radzieckiej. W miarę kształtowania powojennej rzeczywistości działania sportowe ulegają sformalizowaniu. Tak w 1947 r. powstaje Klub Sportowy Ustka zrzeszający sekcje piłkarskie i lekkoatletyczne. Kolejne lata to nieustanna walka o pozyskiwanie środków niezbędnych dla prowadzenia działalności.

W obliczu braku wsparcia ze strony ówczesnych władz klub finansowany jest przez zawodników i działaczy. Lata 50 to rozkwit sportu w Ustce. Powstaje Klub Sportowy Związkowiec z sekcjami boksu, tenisa stołowego, siatkówki i piłki nożnej. Związkowiec nie działa długo i już w roku 1951 zastępują go mniejsze kluby: Kolejarz, Stal i Flota. Sześć lat później Kolejarz i Stal łączą się, dając początek działalności TKKS Ustka. Klub działa prężnie dzięki finansowemu wsparciu przedsiębiorstwa Korab i w roku 1957 awansuje do klasy A Województwa Koszalińskiego.

Rok później drużyna gra już w Lidze Okręgowej. W roku 1973 przy Stoczni Ustka powstaje LZS Stoczniowiec, stając się konkurencją dla TKKS. Dwa lata później władze miejskie i klubowe dochodzą do przekonania, że działalność dwóch mniejszych klubów należy zastąpić jednym większym, a tym samym podwyższyć wyczynową wartość sportu. Powstaje MZKS Jantar. Na przestrzeni ponad 70 lat istnienia klub przechodzi przez poszczególne fazy rozwoju, by ostatecznie przyjąć formę stowarzyszenia ukierunkowanego na piłkę nożną.

Największe sukcesy w historii Jantara to gra w III lidze (sezon 1997/98) i dwukrotne wywalczenie Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim w sezonie 1985/86 i 1991/92. Najbardziej znanym piłkarzem w historii klubu jest Tomasz Iwan, były reprezentant Polski, który gra ł m.in. Gryfie Słupsk, Olimpii Poznań, Feyenordzie Rotterdam, PSV Eindhoven, Austrii Wiedeń i Lechu Poznań.

Więcej o Jantarze można przeczytać również tutaj.